Ekologiczne domy – czym się charakteryzują?Kolejne już dziesięciolecie XXI w. można nazwać „eko”. Eko-fabryki, eko-samochody, eko-lodówki, o jedzeniu nawet nie mówiąc. To bardzo dobrze! Przyszedł czas na ekologiczne domy. Czym się charakteryzuje ten trend?

Ekologiczne domy – co to?

ekologiczne domy

Dom ekologiczny to coś więcej niż budynek mieszkalny, który zużywa maksymalnie 60 kWh/m² energii elektrycznej w ciągu roku. Dla przykładu dom energooszczędny i pasywny (ok. 15 kWh/m²/rok) również ma bardzo niskie zapotrzebowanie na energię i ciepło.

Ekologiczne domy przede wszystkim jak najwięcej czerpią z natury, „żyją” z nią w zgodzie i w jej pobliżu, a przede wszystkim – nie szkodzą. To podejście widoczne we wszystkim, co ma związek z budową eko-domu i z jego użytkowaniem. Poniżej omówiono jego główne cechy charakterystyczne.

Ekologiczne domy –  lokalizacja

Ekologiczny domu buduje się z dala od zgiełku pośród natury, z poszanowaniem naturalnego środowiska i komfortu sąsiadów (również zwierząt). Z reguły jest to prosty budynek bez zbędnych narożników, załamań i przegród zewnętrznych, pasujący do otoczenia.

Bardzo często elementy krajobrazu w danej lokalizacji uwzględnia się podczas projektowania w taki sposób, aby znajdowały się po północnej stronie domu, gdzie może panować niższa temperatura. W bardziej nasłonecznionej części domu, zazwyczaj skierowanej na południe, lokuje się najczęściej użytkowane pomieszczenia – jadalnię i pokój dzienny. Tam również powinny być zamontowane duże, trójwarstwowe okna o niskim współczynniku przenikania ciepła (poniżej 0,8 W/m²K). Sypialnia i kuchnia często znajdują się po wschodniej stronie, a taras i balkon – po zachodniej.

Ekologiczne domy – użyte materiały

W domach ekologicznych materiały użyte zarówno do budowy, jak i ocieplenia budynku, są pochodzenia naturalnego i łatwo poddać je recyklingowi. Ich wytworzenie nie wiązało się z powstaniem czynników niszczących środowisko, np. emisją gazów cieplarnianych. Zastosowanie właściwych surowców zmniejsza wydatki eksploatacyjne nawet o 50-80% w stosunku do tradycyjnego budownictwa.

Do budowy eko-domów wybiera się bardzo trwałe, ognioodporne surowce, które zapewniają wysoki stopień przewodzenia wilgoci, niską zdolność przewodzenia ciepła i izolację akustyczną. Należą do nich m.in.: słoma, bambus, glina, kamień naturalny, drewno z certyfikowanych lasów, wełna owcza, wermikulit, len, korek, beton komórkowy, silikat czy gips.

Jednak ważne, żeby budulec był pozyskany jak najbliżej miejsca budowy i żeby jak najbardziej skrócić potrzebny na nią czas. Z tego powodu bardzo dużą popularnością w Polsce cieszą się domy szkieletowe (na złożenie potrzeba tylko pół roku) i wykonane z drewnianych bali.

Ekologiczne domy – użyte technologie

Ekologiczne domy wykorzystują instalację fotowoltaiczną do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca. Podłączenie do niej magazynu energii i pompy ciepła (wytwarza ona ciepło z gruntu, powietrza i wód podziemnych) całkowicie odcina eko-domy od tradycyjnych elektrowni i systemów ogrzewania, które mają negatywny wpływ na środowisko.

Dodatkowo istnieją urządzenia (tzw. rekuperatory) odzyskujące ciepło z wentylacji i kanalizacji. W celu uniezależnienia się od dostaw wody w wielu ekologicznych domach kopie się studnię głębinową i zbiera deszczówkę, a nawet montuje się oczyszczalnie ścieków.

Jak widać, ekologiczne domy to idea przynosząca środowisku wiele korzyści. To również wiele korzyści dla ich właścicieli – cisza, czyste powietrze, bliskość naturalnej zieleni i ciepło słońca. Dzięki temu naprawdę można odpocząć.

Budownictwo skoncentrowane na wznoszeniu ekologicznych domów to kwestia przyszłości. Jednak już dziś możesz w miejscu, w którym mieszkasz, możesz wdrażać proekologiczną technologię, m.in. fotowoltaikę połączoną z pompą ciepła, która pozwoli ci poczuć, że żyjesz blisko i w zgodzie z naturą.

Masz więcej pytań? Wejdź w zakładkę kontakt i wyślij zgłoszenie. Odpowiemy tak szybko jak to jest możliwe!
blog ml power baner
ML Power

Skontaktuj się z nami

zamów bezpłatny audyt

Zobacz nas na