Magazynowanie energii słonecznej – wszystko, co musisz wiedziećZ założenia instalację fotowoltaiczną bezpośrednio łączy się z siecią elektryczną. Dzięki umowie prosumenckiej nadwyżka wyprodukowanego prądu zostaje przesłana do firmy energetycznej, która go magazynuje i zwraca pewną ilość, gdy moc paneli nie wystarcza na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa. Ze względu na dość opłacalny system rozliczeń net-billing to niekoniecznie najlepsze ekonomicznie rozwiązanie. Praktyczniejsze i tańsze może się okazać zamontowanie magazynu energii.

Czym są magazyny energii słonecznej?

Magazyn energii to zestaw specjalnie zaprojektowanych akumulatorów połączonych z instalacją fotowoltaiczną. Można je wielokrotnie ładować i rozładowywać. Całość może być podłączona do sieci, ale nie musi. Wówczas jest to tzw. system off-grid, w którym cała wyprodukowana energia pozostaje do wykorzystania w domu. Stosuje się kilka rodzajów akumulatorów:

  • litowo-jonowe,
  • kwasowo-ołowiowe,
  • niklowo-kadmowe,
  • litowo-polimerowe,
  • LiFePO4, czyli litowo-żelazowo-fosforanowe.


Od rodzaju akumulatora zależy nie tylko bezpieczeństwo, ale też wydajność i maksymalna żywotność. Najczęściej konsumenci wybierają te najnowsze i najbardziej zaawansowane technologicznie (LiFePO4). Co ciekawe, są na tyle bezpieczne, że używa się ich także w kamperach, łodziach itd.

Ile kosztuje magazyn energii?

Oczywiście należy zakupić magazyn energii o parametrach i pojemności dostosowanej do instalacji fotowoltaicznej oraz zapotrzebowania na energię gospodarstwa domowego. Z tym wiąże się ich cena.

Magazyn energii 5 kWh kosztuje ok. 13 tys. zł, 10 kWh ok. 23 tys. zł, a 20 kWh – ok. 40 tys. zł. Który wybrać? Ustala się to na podstawie realnego zużycia kWh w miesiącu. Zazwyczaj dla 4 osobowej rodziny i instalacji 5-7 kWp wybiera się 10 kWh.

Magazyn energii o tej pojemności może się do pełna naładować zaledwie w ciągu 1 godziny w optymalnych warunkach pogodowych. Z tego powodu akumulator powinien mieć zapas pojemności. Można trochę zaoszczędzić, montując ten o mniejszej pojemności, ale wówczas warto go podłączyć do sieci elektrycznej. Pozwoli to również wykorzystać wyprodukowaną energię, która nie zmieściła się w akumulatorze. Poza tym magazyn energii zawsze można rozbudować w przyszłości.

Warto też wspomnieć, że istnieją rządowe programy współfinansujące ich zakup i instalację, np. Mój Prąd albo Czyste Powietrze. Natomiast nie powinno się szukać oszczędności poprzez wybieranie najtańszych akumulatorów ani montażystów. Doborem i instalacją magazynu energii muszą zająć się wykwalifikowani specjaliści. Od tych czynników zależy nie tylko jego wydajność i żywotność instalacji, ale, co najważniejsze, bezpieczeństwo domowników.

Magazyn energii – bezpieczeństwo

Aby zadbać o bezpieczeństwo użytkowania magazynu energii, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Oto one.

  • Przede wszystkim wybierz wykwalifikowanego montażystę.
  • Jak każda bateria, akumulator ma swój próg użyteczności. Przeładowywanie prowadzi do reakcji cieplnych, a to z kolei do wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia. Dlatego jeśli akumulator się zużył, w określonym przez producenta terminie, należy go wymienić.
  • Wybierz miejsce z wentylacją i z dala od łatwopalnych substancji. Należy również zabezpieczyć urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, działaniem wilgoci, promieni słonecznych i wahaniami temperatur.
  • Dbaj o czystość i serwis urządzenia. Nie należy używać rozpuszczalników, żrących i łatwopalnych substancji ani materiałów ściernych.


W niektórych magazynach energii producenci montują systemy nadzoru ogniw baterii, tzw. BMS, które umożliwiają zabezpieczenie baterii akumulatorów przed skutkami nierównomiernego doładowywania, jak również przed przeładowaniem. Wszystko to powoduje zmniejszenie ryzyka praktycznie do zera.

Korzyści z zakupu magazynu energii?

Główną korzyścią jest uniezależnienie się od sieci energetycznej, a przez to również od zmian cen za prąd. Szczególnie sprawdzi się to w miejscu, na którym nie ma podłączenia do sieci. Jednak nawet w sytuacji korzystania z umowy prosumenckiej, zainstalowanie magazynu energii zmniejszy „marnowanie” wyprodukowanej energii i zwiększy autokonsumpcję o 20-40%. Jest to duża oszczędność, a nawet sposób na zarobek – już  powstały systemy, które pozwalają sprzedawać zmagazynowany prąd po cenie najbardziej korzystnej dla prosumentów.

Masz więcej pytań? Wejdź w zakładkę kontakt i wyślij zgłoszenie. Odpowiemy tak szybko jak to jest możliwe!
blog ml power baner
ML Power

Skontaktuj się z nami

zamów bezpłatny audyt

Zobacz nas na