Dobór grzejników do pompy ciepła — co wybrać?Pompa ciepła to bardzo ekologiczne i ekonomiczne urządzenie, które wykorzystuje energię cieplną z gruntu, z wody lub z powietrza do ogrzania wody i mieszkania. Te i inne czynniki sprawiają, że coraz więcej osób już na etapie budowy lub podczas termomodernizacji domu zastanawia się nad jej instalacją. Zasadniczą jednak kwestią jest dobór odpowiednich grzejników do pompy ciepła. Jakie wybrać?

Ogrzewanie podłogowe do pompy ciepła

jakie grzejniki do pompy ciepła

Pompę ciepła zazwyczaj instaluje się wraz z ogrzewaniem podłogowym. Rurki o różnej średnicy płytko zamontowane w podłodze równomiernie rozprowadzają ciepło na całej powierzchni domu. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe, w stosunku do innych grzejników, potrzebuje wody o niższej temperaturze. Można więc uznać je za najefektywniejszy i najbardziej oszczędny „grzejnik” współpracujący z pompą ciepła.

Jednak jego instalacja wymaga podniesienia podłogi o kilka centymetrów, co nie zawsze jest możliwe w wieloletnim budynku (ze względu np. na niski sufit albo piękny parkiet na podłodze). Poza tym dla wiele osób mających problemy naczyniowo-sercowe źle znosi ogrzewanie podłogowe. Inni po prostu czują się z nim niekomfortowo. Całe szczęście istnieją grzejniki, które można podłączyć do pompy ciepła.

Grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła

Do pompy ciepła można dobrać następujące typy grzejników:

  • Grzejniki konwektorowe. Ogrzewają pokój dzięki powietrzu przepływającemu przez cienkie rurki grzejne. To dość tanie i łatwe w instalacji rozwiązanie, wymagające jednak dostępu do energii elektrycznej.
  • Panele grzejne zasilane elektrycznie albo wodą. Są bardzo cienkie i łatwo zamontować je na ścianie lub suficie. Wodne wymagają jednak instalacji rur.
  • Grzejniki płytowe. Składają się z płaskich rur lub płyt, przez które przepływa ciepła woda lub powietrze.
  • Wykorzystują wodę lub czynnik chłodniczy do nagrzania albo ochłodzenia pomieszczenia. Często wyposaża się je w wentylator, który przyspiesza ten proces.

Wszystkie wspomniane grzejniki mają niską temperaturę powierzchniową i zasilania (chodzi o wodę lub powietrze doprowadzane do wejścia do grzejnika). W połączeniu z odpowiednio dobraną pompą ciepła pozwalają osiągnąć wysoką wydajność grzewczą i oszczędność.

Pompa ciepła a tradycyjne grzejniki

Pompę ciepła można również podłączyć do grzejników już zamontowanych w domu. Jednak w zależności od typu pompy i grzejników może być konieczne dokonanie zmian w istniejącej instalacji i zamontowanie dodatkowych urządzeń, np. bufora ciepła.

Dodatkowo (w zależności od parametrów zainstalowanych grzejników) takie połączenie może być niewystarczające do ogrzania domu i bardzo mało opłacalne. Wynika to z faktu, że tradycyjne grzejniki są zasilane wodą o temp. 65/75°C. Natomiast pompa ciepła działająca w Polsce, często w minusowych temperaturach, może wyprodukować wodę maksymalnie o temp. 55°C. Nie jest więc w stanie dostarczyć tradycyjnym grzejnikom mocy cieplnej potrzebnej do ogrzania danych pomieszczeń. Pompa ciepła najefektywniej działa z grzejnikami, które wymagają zasilenia o temp. 30-40°C.

Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie grzejniki należy wymienić. Decydujące znaczenie mają ich parametry. Poza tym duży tradycyjny grzejnik w połączeniu z pompą ciepła może ogrzewać pokój o mniejszym zapotrzebowaniu ciepłym.

Ostatecznie wybór odpowiednich grzejników zależy od takich czynników, jak:

  • poziom izolacji termicznej,
  • warunki klimatyczne, w których pracuje pompa ciepła,
  • parametry zasilania i powrotu,
  • zapotrzebowanie na ciepło w pokoju,
  • materiał, z którego wykonano grzejniki.

Z tego powodu przed ich zamontowaniem należy skonsultować się ze specjalistą, który nie tylko dobierze odpowiednią do twojego domu pompę ciepła, ale również dopasuje do instalacji rodzaj i moc grzewczą grzejników.

Masz więcej pytań? Wejdź w zakładkę kontakt i wyślij zgłoszenie. Odpowiemy tak szybko jak to jest możliwe!
blog ml power baner
ML Power

Skontaktuj się z nami

zamów bezpłatny audyt

Zobacz nas na