Gdzie i na jakich powierzchniach można zamontować fotowoltaikę?Spacerując po osiedlu z domami jednorodzinnymi można odnieść wrażenie, że panele fotowoltaiczne da się zamontować tylko na dachu. Jednak okazuje się, że to nie jedyna opcja (choć zdecydowanie najczęściej wybierana). Na jakich powierzchniach można więc zamontować fotowoltaikę?

Gdzie można zamontować fotowoltaikę?

na jakich powierzchniach zamontować fotowoltaikę

Bez względu na rodzaj powierzchni, na której montuje się fotowoltaikę, powinna ona umożliwiać:

  • instalację paneli w optymalnej ekspozycji na słońce. Zazwyczaj jest to południe z kątem nachylenia 25-40° w Polsce południowej i 30-50° w północnej części kraju,
  • stworzenie solidnej i odpornej na warunki atmosferyczne konstrukcji pod moduły fotowoltaiczne,
  • odpowiednią cyrkulację powietrza w celu chłodzenia paneli,
  • zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi okablowania,
  • dostępność dla serwisantów i czyszczenia.

 

Fotowoltaika na dachu – najpopularniejsze rozwiązanie

Większość tych warunków można spełnić, montując instalację fotowoltaiczną na spadzistym dachu o nachyleniu 30-45°. To bardzo popularny projekt domów w Polsce. Wprost idealnie, jeśli skierowano go na południe. Jednak, nawet jeżeli nachylenie jest na zachód lub wschód, odpowiednia instalacja pozwala zmaksymalizować produkcję energii. Również płaskie dachy, chociaż wymagają większej powierzchni, dają dużą swobodę ustawienia paneli pod optymalnym kątem względem nasłonecznienia. Ponadto każdy dach zapewnia ochronę przed kradzieżą i uszkodzeniami.

Samo pokrycie dachu nie odgrywa większej roli. Panele fotowoltaiczne można montować na blachówce ceramicznej, blachodachówce, dachu z blachy trapezowej, a nawet z papy. Należy jednak pamiętać o użyciu właściwego montażu, odpowiednim dociążeniu konstrukcji na płaskim dachu (o ile pozwala na to nośność) i właściwej ochronie paneli przed nagrzewaniem się dachu (bardzo ważne w przypadku papy).

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

Zmaksymalizowanie produkcji prądu bez względu na położenie i nachylenie dachu oraz zastosowane pokrycie zależy od kwalifikacji montażysty oraz jakości użytych materiałów. Z tego powodu instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu może okazać się bardzo kosztowną inwestycją – szczególnie jeśli byłoby konieczne przycięcie drzew lub usunięcie jakichś elementów w celu zmniejszenia zacienienia. Co więcej, warunki techniczne zadaszenia i ułożenie spadu w kierunku północnym nawet może uniemożliwić zamontowanie na nim instalacji fotowoltaicznej.

W takim przypadku bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest położenie instalacji na gruncie. Z jednej strony to niestety mniej przestrzeni wokół domu i większe ryzyko uszkodzenia choćby przez gryzonie. Jednak z drugiej strony to całkowita dowolność kształtowania optymalnego ułożenia i nachylenia paneli fotowoltaicznych, a przez to ich większa efektywność oraz niższy koszt instalacji i serwisowania. Tutaj również trzeba uwzględnić kilka czynników:

  • stelaż powinien być wykonany z ocynku,
  • nie można go montować na gruncie o niskiej nośności, np. na piasku,
  • instalację montuje się w miejscu i na wysokości bez zacienienia,
  • w celu ochrony można go ogrodzić,
  • należy zachować prawną odległość od płotu.

Fotowoltaika na ścianie

Jeżeli montaż na dachu lub na gruncie jest niemożliwy albo brakuje już na to miejsca, warto rozważyć fotowoltaikę na ścianie budynku. O tym, czy można zastosować taką opcję, decyduje usytuowanie ściany względem słońca. Należy jednak pamiętać, że taka instalacja przyniesie mniej energii niż instalacja na dachu lub gruncie. Ponadto powinno się sprawdzić ochronę cieplną budynku oraz odporność elewacji na zmienną temperaturę i możliwości techniczne do zamontowania dodatkowego ciężaru.

Instalacja paneli PV na balkonie

Zdarza się też, że panele fotowoltaiczne montuje się na balkonie. Jednak również w tej sytuacji trzeba się liczyć z dużo niższą produkcją energii niż w przypadku dachu czy instalacji zbudowanej na gruncie. Ponieważ instalacje PV montuje się za balustradą balkonową, należy wcześniej ewentualnie uzyskać zgodę w spółdzielni i uwzględnić możliwości techniczne balkonu.

Masz więcej pytań? Wejdź w zakładkę kontakt i wyślij zgłoszenie. Odpowiemy tak szybko jak to jest możliwe!
blog ml power baner
ML Power

Skontaktuj się z nami

zamów bezpłatny audyt

Zobacz nas na