Kiedy panele fotowoltaiczne przyniosą Ci największe korzyści?Lista zalet instalacji fotowoltaicznych jest bardzo długa. To m.in. oszczędność na rachunkach za prąd, niezależność energetyczna, wzrost wartości nieruchomości czy zeroemisyjność i pozytywny wpływ na środowisko. Nic więc dziwnego, że mimo dość wysokich kosztów początkowych coraz więcej gospodarstw decyduje się na panele PV. Co możesz zrobić, żeby fotowoltaika przyniosła Ci jak najwięcej korzyści? Zwiększyć autokonsumpcję. Podpowiadamy, jak!

Co to jest autokonsumpcja energii z instalacji fotowoltaicznej?

Energia elektryczna wyprodukowana przez panele PV może być spożytkowana dwojako: na autokonsumpcję albo zasilenie sieci energetycznej. Im większa autokonsumpcja, tym lepiej – chodzi o to, żeby zmaksymalizować wykorzystanie energii na potrzeby gospodarstwa domowego, a nie przekazywać jej nadwyżkę do sieci. Skutkuje to obniżeniem zbiorczych rachunków za prąd.

Nie jest to jednak takie proste: Bez magazynu energii możesz zużywać ją tylko na bieżąco. Okazuje się, że polscy prosumenci wykorzystują na autokonsumpcję zaledwie 20-30% wytworzonego prądu. Ci, którzy rozliczają się w systemie net-meteringu (systemu opustów) za każdą kilowatogodzinę odprowadzoną do sieci otrzymują zwrot w wysokości 0,8 lub 0,7 kWh (w zależności od wielkości instalacji). Z kolei prosumenci rozliczający się na zasadach net-billingu sprzedają nadwyżki prądu w cenach rynkowych, a kupują go po aktualnych cenach operatora.

Niezależnie od systemu rozliczania się fotowoltaika jest bardziej opłacalna, gdy więcej wytworzonej energii zostaje wykorzystana na własne potrzeby. Odpowiednie planowanie pozwala zwiększyć autokonsumpcję do 40%, a nawet więcej. Jak to zrobić?

Magazynowanie energii

Najwięcej korzyści przyniesie Ci magazynowanie nadwyżek wyprodukowanych w tzw. pikach produkcyjnych, a następnie wykorzystanie jej w czasie, gdy fotowoltaika nie wytwarza prądu (w nocy). Najbardziej oczywistym sposobem jest inwestycja w magazyny energii – pojedyncze lub połączone akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4). Rozważ taką opcję, zwłaszcza jeśli dopiero planujesz instalację PV w swoim domu lub firmie.

Inna możliwość „przechowywania” nadwyżek to magazyn ciepłej wody. Zazwyczaj wystarcza prosta modernizacja instalacji elektrycznej, która pozwoli wykorzystać nadmiar prądu do zasilenia grzałki bojlera i utrzymania wyższej temperatury wody użytkowej aż do wieczora. Dzięki temu w czasie, gdy domownicy najintensywniej korzystają z ciepłej wody, nie potrzeba prądu do jej podgrzania. Na tej samej zasadzie może funkcjonować pompa ciepła z możliwością podgrzewania c.w.u.

Zainstaluj klimatyzację i/lub pompę ciepła

Klimatyzator pozwala zwiększyć autokonsumpcję energii z instalacji PV zwłaszcza w okresie letnim, ale także w przejściowym. Urządzenie sprawdzi się do ogrzania pomieszczeń wiosną i jesienią. Warto też pamiętać, że fotowoltaika przyniesie największe korzyści w połączeniu z pompą ciepła, która może służyć do ogrzewania i chłodzenia domu, a także wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

Korzystaj z pojazdów i urządzeń na akumulatory

Samochody, skutery, rowery czy hulajnogi elektryczne napędzane silnikami elektrycznymi, a także elektronarzędzia i maszyny na akumulatory mogą znacząco zwiększyć autokonsumpcję prądu. Jeśli zadbasz o to, żeby ładować baterie w pikach produkcyjnych, bieżące zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa znacznie wzrośnie! Dobrze też wymienić kuchenkę gazową na elektryczną albo indukcyjną.

Korzystaj z rozwiązań smart home

System inteligentnego domu umożliwia zaplanowanie pracy urządzeń domowych w czasie największej produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną. Dzięki rozwiązaniom smart nie musisz nawet być w domu, żeby zrobić pranie, umyć naczynia w zmywarce albo uruchomić bojler! Najlepiej zaplanuj takie czynności na słoneczne popołudnia. Jak już wspomniano, to również optymalny czas na ładowanie akumulatorów.

Bez zwiększenia autokonsumpcji 70-80% prądu wyprodukowanego przez Twoją instalację PV trafi do sieci. Zmaksymalizuj bieżące zużycie energii, ponieważ wtedy fotowoltaika przyniesie Ci najwięcej korzyści.

Masz więcej pytań? Wejdź w zakładkę kontakt i wyślij zgłoszenie. Odpowiemy tak szybko jak to jest możliwe!
blog ml power baner
ML Power

Skontaktuj się z nami

zamów bezpłatny audyt

Zobacz nas na