Na czym polega kompleksowa termomodernizacja budynku?Kompleksowa termomodernizacja budynku pozwala na znaczące zredukowanie wydatków na energię niezbędną do ogrzania domu i wody użytkowej. Przyczynia się to do poprawy komfortu mieszkańców, ale nie tylko. Ponieważ jednym z elementów termomodernizacji jest wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych, oznacza ona zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, a także zanieczyszczeń pyłowych. Na czym jednak polega kompleksowa termomodernizacja?

Termomodernizacja i Program Czyste Powietrze

termomodernizacja na czym polega

Termin termomodernizacji zaczął zyskiwać na popularności dzięki rządowemu Programowi Czyste Powietrze – dotacjom na likwidację wysokoemisyjnych kotłów i pieców, głównie na węgiel i drewno, oraz na inne działanie zmniejszające zapotrzebowanie energetyczne budynków. Na przeprowadzenie inwestycji znalazło się sporo chętnych, ponieważ dopłaty wynoszą nawet do 135 tys. zł. Mimo że możliwość uzyskania dofinansowania w wielu przypadkach przypieczętowuje decyzję o przedsięwzięciu, niektórzy wciąż zastanawiają się, jak przeprowadzić kompleksową termomodernizację.

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów wymienia skutki, które musi przynieść inwestycja:

 • zmniejszenie ilości energii niezbędnej do ogrzania budynku i wody użytkowej,
 • zredukowanie strat ciepła,
 • modernizacja lub zmiana źródła energii.

Aby termomodernizacja rzeczywiście przyniosła pożądane efekty, należy koniecznie pamiętać o odpowiedniej kolejności działań. Jak to zrobić krok po kroku?

Termomodernizacja krok po kroku

Mimo że termomodernizacja nie musi oznaczać generalnego remontu, dobrze podejść do sprawy kompleksowo. Dzięki temu różnica w wydatkach i komforcie cieplnym będzie naprawdę wyraźna. Może się okazać, że jedno działanie (np. wymiana pieca albo stolarki okiennej) nie wystarczy do obniżenia rachunków. Poza tym trzymanie się harmonogramu prac umożliwi przeprowadzenie termomodernizacji w sposób optymalny (np. pozwoli na zakup urządzenia grzewczego o mocy dostosowanej do faktycznego zapotrzebowania budynku). Kolejność działań wygląda następująco:

 • audyt energetyczny – analiza przeprowadzona przez eksperta pomoże ocenić aktualny stan domu i ustalić, jakie rozwiązania są najlepsze dla danego budynku,
 • ocieplenie ścian – nawet najnowocześniejszy piec będzie musiał pracować intensywniej, jeśli ciepło ucieka przez nieocieplone ściany budynku. Ocieplenie ogranicza wydostawanie się z domu ogrzanego powietrza zimą i wnikanie do wewnątrz gorącego powietrza latem,
 • ocieplenie podłóg i stropów – to mniejsze powierzchnie, przez które dochodzi do strat ciepła. Ocieplenie ich również zmniejszy wydatki na energię. Wymiana dachu także może zaliczać się do termomodernizacji,
 • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz bram garażowych albo zlikwidowanie mostków termicznych,
 • likwidacja nieefektywnego źródła ciepła – jego modernizacja lub wymiana. Jeśli to ostatni etap termomodernizacji, dobranie mocy urządzenia do faktycznego zapotrzebowania budynku nie stanowi żadnego problemu.

Nowsze budynki niekoniecznie wymagają przeprowadzenia wszystkich tych prac. W ich przypadku termomodernizacja może obejmować montaż paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła albo rekuperacji.

Czy warto zrobić termomodernizację? Tak!

Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, stwierdził, że „termomodernizacja to świetny interes”. Audyty energetyczne przeprowadzone w ośmiu budynkach wykazały, że inwestycja zwraca się po względnie krótkim czasie: od jednego roku do siedmiu lat. Potem w budżecie domowym zostanie rocznie 7-14 tys. zł więcej, a w jednym przypadku – aż 21 tys. Największą różnicę zauważą osoby, które zdecydowały się na termomodernizację źle ocieplonych domów z przestarzałym piecem.

Poza tym wymiana tzw. „kopciuchów” – pozaklasowych, wysokoemisyjnych pieców na węgiel lub drewno – na pompy ciepła lub piece na pellet niezwykle poprawia jakość powietrza. To właśnie kopciuchy przyczyniają się do ponadnormatywnych poziomów pyłów zawieszonych (PM 2,5 i PM 10) oraz rakotwórczego benzo-α-pirenu. Naprawdę warto zdecydować się na termomodernizację!

Źródła:

 1. https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/potrzebujesz-finansowego-wsparcia-na-termomodernizacje-budynku. [dostęp online: 17.01.2024].
 2. https://polskialarmsmogowy.pl/2023/06/jak-szybko-zwraca-sie-inwestycja-w-ocieplenie-domu-wyniki-audytu-polskiego-alarmu-smogowego/. [dostęp online: 17.01.2024].
 3. https://raport.togetair.eu/powietrze/smog-i-emisje-z-budownictwa/walka-ze-smogiem-nabiera-tempa. [dostęp online: 17.01.2024].
Masz więcej pytań? Wejdź w zakładkę kontakt i wyślij zgłoszenie. Odpowiemy tak szybko jak to jest możliwe!
blog ml power baner
ML Power

Skontaktuj się z nami

zamów bezpłatny audyt

Zobacz nas na