Co możesz zyskać, korzystając z Programu Czyste Powietrze?Badania przeprowadzone w grudniu 2020 r. przez Polski Alarm Smogowy i Instytut Ekonomii Środowiska ujawniły kilka przykrych faktów. Ponad połowa polskich domów była ogrzewana wysokoemisyjnymi kotłami na węgiel i drewno, które nie spełniały limitów określonych w uchwałach antysmogowych. Mało tego, połowa z tych gospodarstw nie planowała wymiany urządzenia grzewczego. Nic dziwnego, że rząd zamierza przeznaczyć miliony zł na Program Czyste Powietrze. Co możesz zyskać, korzystając z niego?

Co daje Program Czyste Powietrze?

program czyste powietrze

Wymiana przestarzałego i nieefektywnego źródła ciepła oraz przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji (ocieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz bram garażowych, instalacja paneli fotowoltaicznych itd.) samo w sobie przynosi spore oszczędności. Działania te pozwalają zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40%! To dlatego zainstalowanie nowocześniejszego urządzenia grzewczego jest uznawane przez właścicieli budynków ogrzewanych kopciuchami za najpilniejszą potrzebę inwestycyjną. Skąd jednak wziąć na to pieniądze?

Mieszkańcy planują wspomóc się pożyczką lub kredytem, jednak ponad połowa osób, które wzięły udział we wspomnianym wcześniej badaniu, liczy na dotację z Programu Czyste Powietrze. Rzeczywiście warto się o nią starać, ponieważ maksymalna kwota wsparcia może wynieść nawet 135 tys. zł. Wszystkie wnioski można składać w wfośigw na terenie województwa, w którym umiejscowiony jest budynek albo w jednym z oddziałów banków zaangażowanych w obsługę programu (lista znajduje się m.in. na oficjalnej stronie programu czystepowietrze.gov.pl). 

Ile wynosi dotacja z PPCP i kto się może ubiegać?

O dotację mogą ubiegać się właściciele i współwłaściciele budynków jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych wyodrębnionych z takich budynków (jeśli mają wyodrębnioną księgę wieczystą). Roczny dochód wnioskodawcy nie może przekroczyć 135 tys. zł.

Wysokość samego wsparcia jest uzależniona od dochodu. Przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji z instalacją paneli fotowoltaicznych oznacza możliwość dofinansowania w kwocie do:

  • 66 tys. zł (podstawowy poziom dofinansowania),
  • 99 tys. zł (podwyższony poziom dofinansowania) – przeciętny miesięczny dochód na osobę do 1894 zł (gospodarstwo wieloosobowe) lub do 2651 (gospodarstwo jednoosobowe),
  • 135 tys. zł (najwyższy poziom dofinansowania) – miesięczny dochód na osobę do 1090 zł (gospodarstwo wieloosobowe) lub do 1526 zł (gospodarstwo jednoosobowe).

Osoby uprawnione do uzyskania podwyższonego i najwyższego poziomu wsparcia mogą dodatkowo ubiegać się o wypłatę połowy dotacji jeszcze przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych (w ramach prefinansowania inwestycji).

Nowa odsłona Programu Czyste Powietrze a dotacje na termomodernizację

Z nowej odsłony Programu Czyste Powietrze mogą skorzystać również ci, którzy wcześniej otrzymali wsparcie finansowe na likwidację przestarzałego kotła i zakup bezemisyjnego źródła ciepła (pompy ciepła) albo nowoczesnego pieca. Wniosek o kolejne dofinansowanie samej termomodernizacji oznacza możliwość otrzymania nawet 70 tys. zł (dla osób o najniższych dochodach).

Program Czyste Powietrze to coś więcej niż wsparcie finansowe

Korzyści finansowe na pewno mają ogromne znaczenie dla beneficjentów, jednak warto pamiętać, o co tak naprawdę chodzi w PPCP – o poprawę jakości powietrza, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie ryzyka chorób płuc i walkę z ubóstwem energetycznym. Jeśli skorzystasz z Programu Czyste Powietrze, zyska na tym zarówno twoje gospodarstwo domowe, jak i środowisko naturalne.

Źródła:

  1. https://www.czystepowietrze.eu/o-programie. [dostęp online: 16.01.2023].
  2. https://raport.togetair.eu/powietrze/smog-i-emisje-z-budownictwa/miliardy-na-walke-ze-smogiem-na-nowych-zasadach. [dostęp online: 16.01.2023].
  3. https://raport.togetair.eu/powietrze/smog-i-emisje-z-budownictwa/czym-ogrzewamy-nasze-domy-wyniki-badania-polskiego-alarmu-smogowego. [dostęp online: 16.01.2023].
Masz więcej pytań? Wejdź w zakładkę kontakt i wyślij zgłoszenie. Odpowiemy tak szybko jak to jest możliwe!
blog ml power baner
ML Power

Skontaktuj się z nami

zamów bezpłatny audyt

Zobacz nas na