Jak myć panele fotowoltaiczne?

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Decydując się na dokonanie inwestycji w panele słoneczne dla swojego gospodarstwa często możemy zastanawiać się jak wpłynie na nią czas i warunki pogodowe. Czy powinniśmy zdecydować się na mycie paneli fotowoltaicznych, a jeśli tak to kiedy? Może to być stresująca czynność dla niejednego klienta. W tym artykule dowiesz się jak to robić w sposób, który nie uszkodzi twojej konstrukcji i wpłynie pozytywnie na żywotność paneli.

Deszcz to nie wszystko.

pies w deszczu na torach kolejowych

Wiele osób może dojść do wniosku, iż natura załatwi sprawę za nas. Spadający deszcz niestety nie jest odpowiednim środkiem konserwacji paneli, musimy wziąć pod uwagę fakt, iż opady deszczu również niosą ze sobą zanieczyszczenia, które zalegają na naszych panelach słonecznych. 

A więc jak dbać o nasze panele?

Eksperci określili minimalną powtarzalność czyszczenia paneli w roku – ta liczba to 2. Zalecanymi okresem są wczesna wiosna oraz wczesna jesień. W tym okresie zabrudzenia są najbardziej widoczne. Ponadto musimy wystrzegać się okresów, gdzie panele są rozgrzane przez słońce, mycie ich w tym czasie może skutkować uszkodzeniem się paneli w skutek ich pęknięcia od zmian temperatury. Mycie fotowoltaiki wczesną wiosną pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z sezonu zimowego. Oprócz kurzu, sadzy, spalin i pyłu, źródłem brudu jest również topniejący śnieg, który zanieczyszcza zwłaszcza dolne części modułów, ale tworzy również zacieki i pozostawia osad na całej powierzchni. Po okresie letnim natomiast pozbędziemy się opadających liści, małych gałązek oraz zalegającego kurzu, nie narażając się tym samym na uszkodzenie paneli przez zbyt dużą zmianę temperatur podczas mycia.

Jakie zasady bezpieczeństwa zachować podczas konserwacji paneli?

Podczas czynności mycia paneli musimy zachować szczególną ostrożność w doborze sprzętu oraz okresu pogodowego, podczas którego decydujemy się na te czynność, aby uniknąć niepotrzebnych awarii.

Podstawową kwestią, która warto podkreślić wielokrotnie jest ocena temperatury powietrza, jeśli panele cały dzień grzały się na słońcu kontakt z wodą i intensywne mycie paneli może doprowadzić do ich szoku termicznego. 

Kolejną kwestią jest niezmiękczona woda z kranu. Jeśli zdecydujemy się na mycie paneli wodą z kranu, na panelach osadzi się wapń, który skutecznie obniży efektywność łapania promieni słonecznych przez nasze panele, używanie detergentów również jest ryzykownym działaniem. Mogą one wejść w reakcje z materiałami użytymi do budowy paneli fotowoltaicznych.

Powinniśmy wystrzegać się również wody pod dużym ciśnieniem. Ciśnienie wody napierające na instalację może spowodować rozłączenie się modułów między panelami. oraz zniszczyć strukturę silikonu, łączącego panele. 

Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę i wystrzegać się tego typu narzędzi są ostre szczoteczki i gąbki, które zarysują nasze panele. 

To jak to bezpiecznie zrobić?

Dobór odpowiednich komponentów do rozpoczęcia procesu konserwacji paneli to podstawa. Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w wodę zdemineralizowaną, bądź odmiękczoną. W internecie oraz specjalistycznych sklepach możemy znaleźć również preparaty przeznaczone wyłącznie do paneli, które nie wejdą w reakcje z składnikami budulcowymi paneli. Przeglądając sieć możemy natchnąć się na rady sposobów domowych na skuteczne oczyszczenie instalacji takich jak: ocet, płyn do szyb bądź mydło. W takim przypadku zawsze należy dokładnie spłukać panele wodą. Zaś samo mycie powinno odbywać się przy pomocy miękkiej gąbki lub szczotki (np. wykonanej z nylonu). 

Podsumowanie

Pamiętajmy, że mycie paneli nie należy do najbezpieczniejszych czynności, szczególnie gdy są one ulokowane na naszym dachu. Jeśli nie czujemy się na siłach lepiej zdecydować się na przekazanie tej czynności do profesjonalistów, jednak z tyłu głowy miejmy fakt, iż o panele trzeba dbać i sama siła natury ich nie wyczyści 🙂

Jeśli jesteś zainteresowany analizą kosztów inwestycji u siebie w domu zapraszamy do kontaktu telefonicznego, bądź do napisania do nas wiadomości za pomocą formularza zgłoszeniowego.

Masz więcej pytań? Wejdź w zakładkę kontakt i wyślij zgłoszenie. Odpowiemy tak szybko jak to jest możliwe!
blog ml power baner
ML Power

Skontaktuj się z nami

zamów bezpłatny audyt

Zobacz nas na