Stale rosnące ceny energii, a rozliczanie net-billing.
Czy fotowoltaika się opłaca?

Pierwszy kwartał 2022 roku był ostatnim momentem na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na starych zasadach, tzw. “net-meteringu”. W tym okresie unaocznił się trend zwiększonego popytu na montaż paneli słonecznych wśród Polaków. Głównym powodem była prostota rozliczania oraz obawa przed nowym systemem zwanym net-billing. Jak wygląda nowy system rozliczania i jakie procesy uaktywnia wzrost cen za energię elektryczną dla pojedynczego konsumenta?

Net-billing - jak wygląda rozliczanie?

infografika net-billing

Czy to się opłaca?

Dotychczas działający system rozliczania funkcjonował na zasadzie oddawana 20% wyprodukowanej energii do najbliższej sieci dystrybucji. Można to określić mianem podatku za produkowanie własnej energii elektrycznej. Nowy system wprowadza zupełnie nowe zasady. Osoba fizyczna rozliczająca się w systemie net-billing sprzedają produkowaną energie elektryczną po cenie określonej przez Towarową Giełdę Energii. W słoneczne dni prosument korzysta z produkowanej przez niego energii, a w zimowe, gdy słońce nie jest najczęstszym gościem na niebie płaci za wykorzystaną energię. 

Warto nakreślić, iż osoby, będące na systemie rozliczania net-billing, stają się aktywnym użytkownikiem elektryczności. Użytkownicy nowego systemu rozliczania muszą skupić swoją uwagę na korzystanie z elektryczności w momentach, gdy słońce na niebie najbardziej oddziałuje na instalację. Poprzez ten aspekt, warto rozważyć ulokowanie instalacji na wschód i zachód, aby instalacja najwięcej energii odbierała po południu oraz rano, gdy najczęściej korzystamy z urządzeń elektrycznych. Jednak w tym wypadku warto przeanalizować ten ruch z pomocą wykwalifikowanego eksperta. W tym uproszczonym wyjaśnieniu musimy wziąć pod uwagę m.in. warunki atmosferyczne panujące na naszej szerokości geograficznej

 

Czy wzrost cen energii wpływa negatywnie na rozliczenie?

Ceny ustalane przez TGE nie wpływają bezpośrednio na nasze rachunki. Ważnym czynnikiem regulacyjnym jest współczynnik regulowanych cen przez URE. Ustala ona cenę za kilowat, która obowiązuje nas w miesięcznym rozliczeniu energii elektrycznej w danej nieruchomości. Przykładowo gdy cena energii elektrycznej wynosi 0,75 gr za kWh, a będziemy odsprzedawać energię elektryczną na poziomie 0,50 gr za hWh to instalacja zwróci nam się w okresie 6-7 lat. Wskaźniki zwrotu inwestycji są zatem zbliżone do osób rozliczających się na net-meteringu.

Jeśli jesteś zainteresowany analizą kosztów inwestycji u siebie w domu zapraszamy do kontaktu telefonicznego, bądź do napisania do nas wiadomości za pomocą formularza zgłoszeniowego.

Masz więcej pytań? Wejdź w zakładkę kontakt i wyślij zgłoszenie. Odpowiemy tak szybko jak to jest możliwe!
blog ml power baner
ML Power

Skontaktuj się z nami

zamów bezpłatny audyt

Zobacz nas na