fotowoltaika

Fotowoltaika na starych zasadach – ostatni moment!

Czy od kwietnia 2022 roku fotowoltaika przestanie się opłacać?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii od 1 kwietnia 2022 roku będzie obowiązywał system net-billingu czyli systemu wartościowego rozliczenia nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta. Oznacza to, że dotychczasowy system opustów dla prosumentów nie będzie już obowiązywał dlatego wielu Polaków chce zdążyć z zakupem instalacji fotowoltaicznej przed końcem pierwszego kwartału.

Czym jest metering?

Aktualny system czyli tzw. net – metering jest dla prosumentów nie tylko wygodny, ale i opłacalny.
Nadwyżki energii z wyprodukowanej przez instalację, które najczęściej generowane są latem, prosumenci oddają do sieci. Nie czerpią z tego korzyści finansowych, ale w okresie jesienno – zimowym, kiedy panele produkują mniej energii i nie pokrywają zapotrzebowania, istnieje możliwość odebrania 80% wyprodukowanej energii bez żadnych dodatkowych kosztów. Inaczej można powiedzieć, że operator przechowuje nam wyprodukowaną energię w zamian za 20% prądu.

Nowy system rozliczeń będzie jednak dużo mniej korzystny, gdyż zgodnie z zapisami w ustawie, właściciel instalacji fotowoltaicznej będzie musiał nadwyżki energii sprzedawać po cenie hurtowej w okresie letnim, a następnie w okresie jesienno- zimowym, kupować po cenie detalicznej – zwykle ok. dwukrotnie wyższej.

Właśnie dlatego warto pospieszyć się z zakupem, by móc korzystać z instalacji fotowoltaicznej na starych zasadach. Nasi specjaliści pracują na wysokich obrotach, by zdążyć ze wszystkimi formalnościami, jednak nie ma co czekać z zakupem do ostatniej chwili. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem już dziś!


ML Power

Skontaktuj się z nami

zamów bezpłatny audyt

Zobacz nas na